Vianočné korenie

Korenie pridávané do pečenia sa v decembri postará o jedinečnú sviatočnú atmosféru. Majte vždy po ruke korenie celé i mleté. Mleté sa hodí do cesta, kde sa jeho chuť a vôňa plne rozvinú; celé je vhodné na ozdobu alebo napríklad do rôznych nápojov, v ktorých sa krásne vylúhuje.
Korenie vždy skladujte vo vzduchotesnej nádobe, v tme a v suchu. Ideálne sú na to špeciálne koreničky so sklenenými hrdlom z dymového skla. Je zbytočné mať obrovské zásoby vianočného korenia, mleté si svoju chuť a vôňu uchová maximálne rok, celé vydrží o polovicu sezóny dlhšie. 


Vanilka
Vanilkové struky sú sušené plody popínavej orchidey. Použiť sa dajú celé (treba vyvariť v smotane na krém), alebo struk rozrežte a vyškrabte semienka. Tiež sa dá kúpiť vanilka mletá alebo vanilkový extrakt. Ak pravú vanilku niekde stretnete, ihneď si ju kúpte, je to to najlepšie, čo môžete do pečiva pridať. V posledných rokoch sa v obchodoch zabýval aj pravý vanilkový cukor. Ten najlepší si ale vyrobíte sami - stačí pridať vanilkový struk alebo mletú vanilku do nádoby s cukrom.
Muškátový oriešok
Plod vždyzeleného stromu macizeň pravá. Mletý oriešok za pár týždňov stratí vôňu i v dobre uzavretej nádobe, preto je lepšie mať oriešky celé a strúhať si ich podľa potreby.
Klinčeky
Klinček pochádza z juhovýchodnej Afriky a Ázie a je to sušený nerozvitý púčik tropického stromu klinčekového. Varené víno sa bez neho nezaobíde, hodí sa ale aj do perníčkov alebo na ozdobu jabĺčok. Používa sa tiež na mäso a do omáčok.
Badián
Prezýva sa čínsky aníz alebo hviezdicový aníz, pretože má anízu podobnú vôňu. Predáva sa vo hviezdičkách alebo mletý a je neoddeliteľnou súčasťou každej zmesi korenia na perník.
Škorica
Aromatickou kôrou zo stálezelených tropických stromov šetrite (hlavne v mletom stave). Keď jej dáte moc, jedlo zhorkne.
Zázvor
Koreň zázvoru môžete kúpiť čerstvý, sušený a mletý alebo kandizovaný. Má citrónovú vôňu a ostrú chuť, dávkovať ho preto musíte veľmi opatrne. Používa sa do sladkých i slaných jedál, vyborný je aj v nápojoch.